Майже половина всієї криптовалюти може бути "брудною

Автор: Jan Santiago

серпень 29, 2023

Ця стаття взята з сайту The Coin Dryer.

У Твіттері вже майже догма, що "лише" 0,15% криптовалют використовується у злочинній діяльності. Це з посиланням на щорічний звіт Chainalysis про криптозлочинність за 2021 рік. У 2022 році цей відсоток зріс до "лише" 0,24% від усіх криптовалютних транзакцій того року, що склало $20,6 млрд. Звичайний випадок публічного використання цієї статистики полягає в тому, що всі 99,76% криптовалютних транзакцій є легальними та економічно позитивними.

Статистика Chainalysis, безумовно, не відповідає суспільному сприйняттю криптовалюти як такої, що пронизана шахрайством і злочинністю. Що ж це за разюча невідповідність між громадським сприйняттям і цифрами 0,15% або 0,24%, які часто перетворюються на крилаті фрази і трюїзми про криптовалюту?

Консервативний аргумент на користь мінімальної ставки

Chainalysis сформував свої оцінки, базуючись лише на відомих йому нелегальних криптовалютних адресах. Його цифри обов'язково будуть консервативним мінімумом, оскільки він враховує лише ті адреси, які, на його думку, пов'язані зі злочинною діяльністю. Випадки, про які не повідомлялося, які не були виявлені або з недостатніми доказами злочинності, не враховувалися. Оскільки Chainalysis отримує дані переважно від своїх клієнтів з правоохоронних органів та криптоінституцій, їхній набір даних може скоріше відображати пріоритети їхніх клієнтів. Створення кейсів щодо багатомільйонних хакерських атак, санкціонованих компаній та вимагачів викупу бізнесу, ймовірно, буде більш повним порівняно з дрібними криптовалютними злочинами. За оцінками Chainalysis на 2022 рік, 43% незаконних транзакцій - це транзакції від організацій, що перебувають під санкціями OFAC, які є пріоритетами національної безпеки та зовнішньої політики США.

Пересічному користувачеві мережі навряд чи є діло до OFAC. Але він/вона набагато більше наражається на дрібних крипто-шахраїв та злочинців в Інтернеті, на додаток до нескінченних новин про крипто-шахрайства та зломи. Все це формує основу громадської думки, яка впливає на державну політику в подальшому.

Дослідники ланцюгового аналізу відкрито говорять про консервативність у визначенні того, які транзакції є злочинними [1]. Chainalysis завжди наполягає на наданні скріншотів і великої кількості підтверджуючих даних перед тим, як внести будь-яку криптоадресу до чорного списку. В принципі, це схоже на підрахунок випадків, коли є ідентифіковані свідки або жертви, які можуть дати свідчення в суді. Це не неправильний і зрозумілий підхід. Основний бізнес Chainalysis полягає в тому, щоб надавати правоохоронним органам найточніші дані для проведення розслідувань і не припускатися помилок, які шкодять репутації. Але цей стандарт не підходить для цілей, для яких їхня статистика використовується в публічному просторі.

Неважливо, якщо Chainalysis не влучив у ціль лише на кілька піввідсотків. Як показано нижче, існує набагато більше можливостей того, що Chainalysis недооцінив злочинність на блокчейні у багато-багато разів.

Масштаби свинокрадства

Візьмемо жертв романтичних та інвестиційних шахрайств, які, як відомо, соромляться повідомляти про свою жертву. Чим більша втрата, тим болючіше про неї розповідати. Цей автор мав досвід, коли йому доводилося переконувати і вчити жертв свинобійних афер американських іммігрантів (будь ласка) повідомляти про свої втрати кудись офіційно, а індивідуальні збитки сягають 100 000 доларів США. Якщо дерево впало в лісі і ніхто його не почув, чи видає воно звук?

Щоб дати уявлення про масштаби криптошахрайства в реальному світі, врахуйте, що ФБР США повідомило, що у 2022 році було втрачено $3,3 млрд через шахрайство з кіберінвестиціями, в основному через афери зі свинобійнею [2]. Заступниця прокурора США Ерін Вест, яка стала вістрям зусиль американських правоохоронців у боротьбі з шахрайством зі свинарством, висловила думку, що справжні втрати від шахрайства зі свинарством можуть бути щонайменше в 3 рази більшими - $9,9 млрд [3]. Ми здебільшого говоримо про статистику США, але шахрайство зі свинарством було масовим явищем також в Японії, Кореї, Австралії, країнах Європи та Південно-Східної Азії. На противагу цьому, Chainalysis лише повідомляє, що загальний обсяг криптовалютних шахрайств, включно зі свинобійними аферами, "впав" до $5,9 млрд у 2022 році. Захоплююче.

Злочинна діяльність поза мережею, але з використанням криптовалют, не враховується

Криптовалютні схеми, про які ви чули, не враховуються

Аналіз ланцюжків не включав епічні крахи таких мега-криптовалют, як FTX (зникло $8 млрд реальних, фіатних грошей), Celsius (втрачено $4,7 млрд), Three Arrows Capital (втрачено $3 млрд), серед інших. Коли Terraform Labs сумнозвісної американської монети Terra зазнала краху, 45 мільярдів доларів загальної ринкової капіталізації (туманна ідея [4]) випарувалися. Вони були виключені, тому що ці схеми не відбувалися в ланцюжку, стверджує Chainalysis. Тобто, вони здебільшого існують як (кримінально) необдумані запозичення та шахрайська бухгалтерія. Несанкціоноване використання чужих грошей, як-от купівля шикарних квартир, строго кажучи, відбувається поза ланцюжком. Не зважаючи на те, що їхні жертви вірили, що здійснюють криптоінвестиції.

Засновники вищезгаданих крахів можуть стверджувати, що їхні підприємства були просто невдалими, але чесними інвестиціями. Лише через багато довгих років суди можуть визначити, що значна частина, якщо не всі ці криптовалютні підприємства були шахрайськими, і навіть засудити їхніх засновників як злочинців. Коли це станеться, чи повинні ті мільярди доларів США криптовалюти, які пройшли через ці криптовалютні підприємства, бути занесені до "злочинної" та "незаконної" частини криптографічної книги?

Не питайте, не кажіть

Криптовалютні транзакції можуть бути незаконними і злочинними через їх походження поза ланцюжком. Продаж наркотиків, зброї, сайти з експлуатації дітей, викупи за викрадення, нелегальні азартні ігри в Інтернеті тощо вимагають, щоб хтось повідомляв про них і вносив їх до відповідної бази даних. Про сором і стигму, пов'язані з тим, що ви стали жертвою романтичних/інвестиційних шахрайств, тут не йдеться. Навіть якщо про такі випадки повідомляють, місцева поліція зазвичай не переймається ними, не кажучи вже про належне документування з усіма криптографічними адресами та TXID. У будь-якому випадку, окремі випадки, ймовірно, на одну-дві величини перевищують те, що поліція може встигнути розслідувати або задокументувати (або подбати[5]).

Шахрайство зісвинарством - це не лише хвороба багатих країн. Втрати в країнах, що розвиваються, можуть бути не такими вражаючими в доларовому еквіваленті, але не менш значними за кількістю жертв та наслідками. Цей автор зустрічався з численними жертвами від Малайзії до Філіппін [6], деякі з яких були змушені продати свої будинки чи автомобілі або залізти в борги [7]. Даних про те, скільки саме, мало, оскільки поліція там не веде облік криптозлочинів, наскільки мені відомо. Імовірно, у них навіть набагато менше ресурсів і ноу-хау, ніж у "розвинених" країнах, щодо того, що робити з криптозлочинами.

Крім того, існують незаконні транзакції, про які майже не повідомляють, оскільки вони скоріше "безжертвні" - віктимізація є опосередкованою. Хорошими (поганими) прикладами є ухилення від сплати податків, хабарництво, приховування доходів від офлайн-злочинів та платежі між злочинцями. У Південно-Східній Азії не повідомляють про виплати викупу за жертв торгівлі людьми з боку шахрайських угруповань, які займаються забоєм свиней. Як повідомляється, власники китайських шахрайських компаній у М'янмі довіряють зберігати награбовані гроші лише у криптовалюті на своїх гаманцях ImToken. У транзакціях між злочинцями, переважно з грошима, яких вони не повинні були мати, жодна зі сторін, очевидно, не звітуватиме про себе.

Обсяги обміну - це темна матерія

Криптовалютні транзакції між акаунтами однієї і тієї ж криптовалютної біржі не видно в мережі. Вони стають предметом внутрішнього обліку, про який знає лише ця біржа. Відомі перші випадки, коли жертви шахрайства зі свинарством надсилали криптовалюту шахраям, використовуючи ту ж саму біржу. Крім того, майже в 10 разів більше криптовалютних операцій відбувається всередині бірж [8]. Відмивання грошей, замасковане під торгівлю на біржах, не буде видимим в мережі.

Знаменник сильно роздутий

Chainalysis також не включив у свою оцінку криптозлочинів у 2022 році в $20,6 млрд виявлені ними відмивання грошей на суму $23,8 млрд. Хоча Chainalysis стверджує, що при аналізі відмивання грошей вони намагаються враховувати лише значущу економічну діяльність (вартість, що фактично переходить з рук в руки) [9], вони не застосовували той самий підхід до величезної кількості непідозрілих транзакцій. Це цілком може призвести до завищення загального обсягу криптовалютних транзакцій, з яким порівнюється знаменник, до 0,24%.

Торгівля "змиванням

З одного боку, криптовалютна діяльність рясніє "відмиванням" - практикою самообміну, самоторгівлі та здійсненням кругових переказів, щоб створити видимість бурхливої діяльності з певним токеном або біржею, щоб заманити інвесторів. Це може набувати дуже складних форм, коли мільйони доларів рухаються по великому колу через безліч адрес [10]. Дослідження показало, що до 70% обсягів транзакцій на найбільших біржах - це просто гаряче повітря [11]. SEC США звинувачує Binance.US саме в цьому, на додаток до маніпулювання ринком і торгівлі проти своїх клієнтів. Чорт забирай, навіть одне дослідження дійшло висновку, що 90% біткоїн-транзакцій не мають економічного сенсу і здебільшого є переказами по довгих ланцюжках [12].

Я присвячу більше уваги потенційно недооціненому роздуванню при оцінці обсягу транзакцій в блокчейнах, які працюють за моделлю UTXO, таких як Біткоїн. Ця похибка може бути більш помітною при підрахунку "нормальних" транзакцій, ніж при відмиванні грошей.

Адреси зміни біткоїнів заплутані, 8 разів

Спочатку трохи базової термінології:

  • Криптовалютна адреса - рядок букв і символів, куди ви надсилаєте криптовалюту.
  • Криптовалютний гаманець - програмне забезпечення, яке генерує і управляє для вас колекцією криптовалютних адрес, які ви контролюєте.

Наразі це все.

У криптовалютах, таких як біткоїн, які функціонують за моделлю UTXO або Unspent Transaction Output, програмне забезпечення біткоїн-гаманця містить (зберігає список) біткоїн-адрес, на які раніше надходили біткоїни. Вони вважаються "невитраченими транзакціями". Коли користувач витрачає Біткоїн, програмне забезпечення гаманця витрачає певну кількість невитрачених виходів транзакцій або UTXO (тобто непорожніх адрес), які він контролює, щоб покрити потрібну суму. Швидше за все, гаманець перевищить ліміт і витратить більше необхідної суми. Рідко буває так, що сума, яку потрібно витратити, є точним значенням сум окремих UTXO.

Суми, що перевищують бажану величину, повертаються назад користувачеві як зміни на нові адреси, згенеровані його гаманцем. Це схоже на ситуацію, коли ви хочете витратити $25, але у вашому гаманці є лише $20 і $10. Ви віддаєте обидві купюри касиру, і касир повертає вам $5 як здачу. Ви кладете 5 доларів назад у гаманець. (Так, UTXO звучить надмірно заплутано, але це те, що є з міркувань дизайну і конфіденційності. Модель облікового запису Ethereum є більш інтуїтивно зрозумілою).

Програмне забезпечення біткоїн-гаманця автоматично обробляє жонглювання UTXO. Якщо власник гаманця не визначає вміст кожного UTXO у своєму гаманці і свідомо не витрачає точну вартість окремих UTXO у своєму гаманці, його/її біткоїн-транзакції майже завжди генеруватимуть зміни. У добре поношеному біткоїн-гаманці може бути багато непарних UTXO, що містять, наприклад, 0,3482 BTC, 1,342 BTC, 0,0245 BTC, 0,000563 BTC, тощо.

Ви можете помітити, як це ускладнює відстеження Bitcoin. Транзакція Bitcoin, як правило, містить кілька вхідних і вихідних транзакцій. Здебільшого можна зробити висновок про те, які з адрес отримання належать передбачуваному одержувачу, а які є просто зміною адреси, що належить первісному відправнику. При пошуку звичайних сценаріїв використання біткоїна в дослідниках блокчейну, наприклад, коли хтось купує товар або торгує біткоїном, лише частина загальної суми транзакції є фактичним переказом вартості від одного власника біткоїна до іншого. Решта біткоїнів надсилається на нові адреси і не змінює власника.

Приклад біткойн-транзакції з використанням провідника Blockchain.com, що показує вхідні (ліва колонка) та вихідні UTXO (права колонка)

Інший приклад, з використанням Bitquery explorer, який позначає, які вихідні транзакції, ймовірно, змінять адресу.

У випадку з відмиванням грошей, оскільки вони використовують багато адрес лише як прохідні, вони зазвичай надсилають весь BTC, який контролюють на той момент часу. Тобто, вся транзакція - це вся сума, яку вони хочуть перемістити. Адреси для зміни генеруються не так часто.

Отже, обсяги транзакцій звичайних користувачів біткоїнів будуть завищені за рахунок того, що біткоїн просто повертається назад як розмінна монета, тоді як при відмиванні грошей весь обсяг можна взяти за номінальною вартістю, за вирахуванням комісій за транзакції. Вчені, які займаються аналізом ланцюжків, звичайно ж, знають про адреси зміни. Будь-яке програмне забезпечення для відстеження блокчейну, яке варте свого серверного простору, має алгоритми для врахування змін. Однак я сумніваюся, що вони застосовуються до переважної більшості транзакцій, які не перебувають під слідством. Швидше за все, їх обсяги транзакцій просто беруться за номінальну вартість при знаходженні загального обсягу транзакцій за певний рік в якості знаменника.

Таким чином, знаменник, тобто загальний обсяг транзакцій за певний рік, стає більшим. Наскільки більше? Дослідники, які вивчали це питання, повідомляють, що упередження UTXO завищує оцінки обсягів транзакцій Bitcoin у 8 разів [13].

Що це за гра?

Підхід Chainalysis є досить консервативним, не враховує всю злочинну діяльність, пов'язану з криптовалютою, а знаменник, який використовується, є занадто завищеним. Стверджувати, що від 0,24% до 50% або більше криптовалютних транзакцій у 2022 році є незаконними, все ж таки узгоджується з даними Chainalysis. Зрештою, їхня оцінка є консервативним мінімумом, а докази щодо кількості легальних транзакцій не були деталізовані. (Про це йдеться в іншому звіті - "Географія криптовалют".) Було б доречніше, якби Chainalysis вказав діапазон - мінімум і максимум. Звіт про криптовалюту, який звучить підозріло для громадськості, лише зашкодить довірі громадськості та масовому прийняттю криптовалюти.

Треба віддати належне, звіт Chainalysis досить прозорий зі своїми застереженнями. Його автори "підкреслюють, що це оцінка нижньої межі". Вони переглядають свої оцінки, коли їм стає доступною більша кількість злочинних адрес. Наприклад, пізніше вони переглянули свої оцінки загального обсягу криптозлочинності на 2021 рік з 0,15% до 0,22%, що означає зміну з $14 млрд до $18 млрд. Крім того, вони визнають, що їхня цифра "не охоплює доходи від злочинів, не пов'язаних з криптовалютами" (див. вище).

Однак вся ця скромність не потрапляє в заголовки новин і криптовалютні статті. Зрештою, у всіх є свої інтереси. Навіть власний звіт Chainalysis Crypto Myth Busting Report, написаний з метою заохочення більш широкого використання криптовалют, спростував "міф" про те, що криптовалюта здебільшого використовується для злочинів, заявивши, що "лише" 0,24% криптовалют є незаконними, не згадуючи жодних серйозних застережень.

Уявіть, що ви переходите струмок пішки, але глибина, про яку вам сказали, насправді є лише мінімальною. Уявіть, що ви ухвалюєте рішення про те, скільки коштів виділити на криптовалютний відділ і нагляд, спираючись на оманливу недооцінку криптозлочинності. Швидше за все, ви почуєте статистику Chainalysis, якщо ви - політик, якого закликають проголосувати за сприятливе для криптовалют законодавство.

Склянка наполовину порожня

Ось один із способів обчислення максимуму. Chainalysis проаналізував усі незаконні та злочинні криптовалютні транзакції, які вони розпізнали, і порівняв їх із загальним обсягом транзакцій за рік. Замість цього можна було б спробувати підрахувати всі транзакції, очевидно здійснені законослухняними громадянами в законних цілях, а потім порівняти їх із загальним обсягом транзакцій. Хоча такий підхід потребує більше роботи, він не повинен бути менш обґрунтованим. За найоптимістичнішим сценарієм, припустимо, що нам вдалося ідентифікувати 54% криптовалютної активності як таку, що явно здійснюється законослухняними громадянами в законних цілях. (В одному дослідженні було підраховано, що 46% транзакцій з біткоїнами є незаконними, що є максимальною оцінкою злочинності, яку виявило будь-яке дослідження [14]). Як і в Chainalysis, ми не розглядаємо решту транзакцій, щоб видалити зайве. Отже, заголовок CoinDesk може бути таким:

ЛИШЕ 54% КРИПТОВАЛЮТ Є ЧИСТИМИ

Посилання:

[1] Наскільки велика криптовалютна злочинність насправді? (coindesk.com)

[2] "Свинобійні" шахрайства тепер становлять загрозу в $3 млрд | WIRED

[3] Прокурор Каліфорнії Ерін Уест про масові перекази багатства в Південно-Східну Азію в результаті криптоафери під назвою "свинобійня" | CyberScoop

[4] Значення ринкової капіталізації розпливчасте, аж до безглуздості. Грубо кажучи, ринкова капіталізація розраховується шляхом множення поточної ринкової ціни токена на загальну кількість токенів. Уявіть собі, що більшість власників токенів продадуть більшу частину своїх токенів. Звичайно, вони цього не зроблять. Ціна токена швидко впаде до нуля. Врахуйте також, що значна частина токенів у більшості криптовалютних проектів заблокована у скарбницях проектів. Вивільнення їх за іронією долі призведе до падіння ринкової капіталізації.

[5] "Криптовалюта не існує, це повітря", - сказали мені в поліції (globalantiscam.org)

[6] https://www.cosmo.ph/relationships/online-dating-pig-butchering-sa-zhu-pan-scam-a1213-a1213-20211101-lfrm

[7] Статистика шахрайства з крипто-романтикою / свинофермами (globalantiscam.org)

[8] Розшифровка міжнародних потоків капіталу нової ери | NBER

[9] 3 Хибні уявлення про оцінки криптовалютних злочинів - (securitiesanalytics.com)

[10] https://medium.com/chainargos/stablecoin-mechanics-3-circle-of-life-216b94c3d162

[11] Торгівля криптовалютами шляхом відмивання грошей Лін Вільям Конг, Сі Лі, Ке Танг, Ян Ян :: SSRN

[12] Аналіз блокчейну на ринку біткойнів | NBER

[13] Чи можна довіряти біткойну? Кількісна оцінка економічної цінності блокчейн-транзакцій - ScienceDirect

[14] Секс, наркотики та біткойн: скільки незаконної діяльності фінансується за допомогою криптовалют? | Технологічний університет Сіднея (uts.edu.au)

Повідомити про шахрайство!

Te-ai îndrăgostit de o farsă, ai cumpărat un produs fals? Raportați site-ul și atenționați-i pe alții!

Довідка та інформація

Популярні історії

Зі зростанням впливу інтернету зростає і поширеність онлайн-шахрайства. Шахраї пропонують жертвам всілякі способи заманити їх у пастку - від фальшивих інвестиційних можливостей до онлайн-магазинів - і інтернет дозволяє їм діяти з будь-якої точки світу, зберігаючи при цьому анонімність. Вміння розпізнавати онлайн-шахрайство є важливою навичкою, оскільки віртуальний світ все більше стає частиною кожного аспекту нашого життя. Наведені нижче поради допоможуть вам визначити ознаки, які можуть вказувати на те, що веб-сайт може бути шахрайським. Здоровий глузд: Занадто добре, щоб бути правдою Коли ви шукаєте товари в Інтернеті, велика пропозиція може бути дуже привабливою. Сумка від Gucci або новий iPhone за півціни? Хто б не захотів ухопитися за таку пропозицію? Шахраї це теж знають і намагаються скористатися цим фактом. Якщо онлайн-пропозиція виглядає занадто добре, щоб бути правдою, подумайте двічі і перевірте все ще раз. Найпростіший спосіб зробити це - просто перевірити той самий товар на конкуруючих сайтах (яким ви довіряєте). Якщо різниця в цінах величезна, можливо, краще перевірити решту інформації на сайті. Перевірте посилання на соціальні мережі Соціальні мережі сьогодні є основною частиною бізнесу електронної комерції, і споживачі часто очікують, що інтернет-магазини мають бути присутніми в соціальних мережах. Шахраї знають про це і часто вставляють логотипи соціальних мереж на свої веб-сайти. Якщо копнути глибше, то часто виявляється, що ця функція навіть не працює. Соціальні кнопки можуть вести на домашню сторінку сайту, порожній профіль або взагалі нікуди. Шахраї часто лінуються створити окрему сторінку в Facebook, Twitter або Instagram для свого фейкового сайту (або не хочуть, щоб про нього поширювалася погана слава). Якщо є функціонуючі акаунти в соціальних мережах, подивіться, чи є там якісь пости. Часто, якщо сайт є шахрайським, розлючені користувачі дадуть вам про це знати! Перевірте дрібний шрифт (Умови та політика) Шахраї часто використовують пропуски або поспішний текст на таких сторінках, як "Про нас", "Умови та положення", "Політика доставки" та "Політика повернення", щоб створити видимість професійності. Якщо ви виявите, що цих сторінок не існує або вони неякісні (наприклад, містять друкарські помилки), подумайте двічі перед тим, як робити покупки на сайті! Ви справді вважаєте, що компанія розмістила б неповний або недбалий текст, якби це було законно? Чи (неправильно) використовуються назви брендів? Багато шахрайських інтернет-магазинів використовують назви брендів (Adidas, Chanel, Apple) у поєднанні зі словами "зі знижкою", "дешево", "розпродаж" і навіть "безкоштовно", щоб залучити відвідувачів через пошукові системи. Зазвичай брендам не подобається, коли їхні товари продаються через такі інтернет-магазини. Преміум-бренди рідко або ніколи не виставляють свої товари на розпродаж або пропонують величезні знижки. Так само більшість серйозних інтернет-магазинів продають товари кількох брендів і не прив'язують свою діяльність до одного бренду. Зверніть увагу на зовнішній вигляд цих сайтів. Легальні сайти мають високоякісні логотипи та зображення, оскільки бренди хочуть справити на вас враження своїми продуктами. Шахраї часто крадуть контент, наприклад, зображення та описи товарів, з різних джерел. Це може означати, що зовнішній вигляд веб-сайту може виглядати непрофесійно, з дивним форматуванням або зображеннями низької роздільної здатності. Чи є на сайті робоча позначка довіри? Знаки довіри - це метод перевірки інтернет-магазину третьою стороною. Наприклад, вони вказують на безпеку або захист прав споживачів. Однак шахрайські сайти також використовують їх без дозволу. Наприклад, вони можуть розмістити зображення довірчого знаку на веб-сайті без фактичної перевірки, що означає, що вони неправомірно використовують логотип і вводять вас в оману! Перевірте доменне ім'я Деякі сайти намагаються ввести вас в оману, видаючи себе за офіційні сайти відомих брендів, хоча насправді вони не мають жодного відношення до компанії. Переконайтеся, що доменне ім'я (адреса веб-сайту) відповідає дійсності, особливо якщо ви переходите за посиланням. Наприклад, справжнє доменне ім'я бренду може бути brand.com, тоді як підроблений сайт може використовувати такі варіанти, як brand.net, brand.org, brand.xyz, brand.biz, brand.online тощо. Все ще не впевнені? Просте рішення - знайти потрібну сторінку у вашій улюбленій пошуковій системі. Підроблені сайти зазвичай розраховують на те, що ви перейдете за прямим посиланням, і, як правило, не займають високих позицій у рейтингу. Якщо ви отримали електронного листа з проханням перейти за посиланням, завжди безпечніше перейти на сайт вручну, щоб переконатися, що ви не потрапили на підроблений сайт. Перевірте вік домену На Scamadviser ви можете перевірити вік веб-сайту, щоб дізнатися, скільки йому років. Також збирається інша інформація про домен, наприклад, як довго він був зареєстрований. Доменні імена, зареєстровані на короткий період часу, скажімо, на рік, можуть бути підозрілими, оскільки шахраї не вкладають багато грошей у свої веб-сайти. Вони купують доменні імена з коротким терміном дії, щоб мінімізувати свої витрати. Веб-сайти, які були створені нещодавно і мають короткий термін дії, з більшою ймовірністю можуть бути шахрайськими. Чи надійні відгуки? Використання інтернет-магазином відомої системи відгуків споживачів зазвичай є доброю ознакою. Однак деякі системи відгуків кращі за інші. Перевірте, чи дотримується система відгуків Стандартів сертифікації відгуків, що означає, що інтернет-магазин не може видаляти або редагувати відгуки без належних на те підстав. Багато фальшивих веб-сайтів мають розділ "Відгуки", який заповнений фальшивими позитивними відгуками. Вони містять вигадані імена людей, використовують фотографії, взяті з випадкових джерел, а текст часто копіюють з інших веб-сайтів. Тому бажано не покладатися лише на відгуки, розміщені на сайті. Такі сайти, як Scamadviser, TrustPilot та інші, дозволяють користувачам залишати відгуки, які не можуть бути видалені або відредаговані компаніями. Перевірка зовнішніх відгуків - це спосіб отримати більш чітке уявлення про те, що говорять реальні клієнти. Відвідайте реєстри компаній Це може бути непросто, якщо ви розглядаєте можливість покупки за кордоном. Кожна країна має свій власний спосіб реєстрації компаній. У США хорошим джерелом є Better Business Bureau. У Нідерландах ви можете перевірити Торгово-промислову палату. Чи захищений зв'язок? Ви бачите "https" перед адресою інтернет-магазину і чи є там символ "замка"? У цьому випадку зв'язок між інтернет-магазином і вашим браузером зашифрований, що робить використання інтернет-магазину трохи безпечнішим. Це не гарантує, що інтернет-магазин не є підробленим, оскільки вартість додавання SSL-сертифікату (необхідного для захисту зв'язку) мінімальна (від 4,99 євро на рік). Чи пропонуються безпечні способи оплати? Існує багато способів оплати. Як правило, кредитні картки, PayPay та Alipay забезпечують захист споживачів, дозволяючи їм отримати свої гроші назад, якщо товар не буде доставлений. Перевірте, чи підтримує інтернет-магазин ці способи оплати. Ніколи не переказуйте гроші на банківський рахунок, якщо у вас є сумніви щодо надійності інтернет-магазину. Такі способи оплати, як Western Union, Moneygram, Skrill і Bitcoin, часто неможливо відстежити, і повернути гроші, переказані за допомогою цих методів, практично неможливо. Як наслідок, вони користуються популярністю у шахраїв. Хто доставляє товар? Перевірте, чи вказав інтернет-магазин своїх партнерів з доставки. Не всі інтернет-магазини вказують їх, але деякі інтегрують функцію відстеження відправлень. Партнер(и) з доставки також можуть бути вказані під час оформлення замовлення. Якщо вказано надійного партнера з доставки, це, як правило, хороший знак. Не впевнені? Зверніться до інтернет-магазину Хороший інтернет-магазин знає, що його клієнти хочуть спілкуватися різними способами. Перевірте, чи надає компанія номер телефону, адресу електронної пошти або контактну форму і чи є вона активною в соціальних мережах. Якщо є сумніви, зателефонуйте до компанії або надішліть запит на отримання додаткової інформації електронною поштою чи через соціальні мережі. Професійний інтернет-магазин зазвичай відповідає протягом кількох годин або максимум двох робочих днів, залежно від засобу зв'язку. Все ще не впевнені? Не робіть цього! Якщо (все ще) сумніваєтеся, не робіть цього! Наша порада від Scamadviser полягає в тому, що якщо ви все ще не впевнені, краще бути обережним і слідувати своїй інтуїції. Не дозволяйте великій ціні затьмарювати ваші судження. Якщо у вас є сумніви, є безліч інших магазинів для покупки. Дізнайтеся більше про конкретні типи шахрайства в нашій поглибленій серії "Як розпізнати шахрайство" нижче! Як розпізнати шахрайство - фішингЯк розпізнати шахрайство - веб-сайти-копіїЯк розпізнати шахрайство - шахрайство у сфері працевлаштуванняЯк розпізнати шахрайство - угоди, які занадто гарні, щоб бути правдоюЯк розпізнати шахрайство - фальшиві відгуки Інструменти для виявлення шахрайства В Інтернеті є кілька інструментів, які допоможуть вам дізнатися, чи не є ви жертвою шахрайства. Кожну інформацію, якою хтось ділиться з вами в Інтернеті, можна перевірити, включаючи посилання на веб-сайти, ідентифікатори електронної пошти, номери телефонів, адреси, інформацію про компанію тощо. Зібрані разом дані можуть сформувати змістовну картину того, чи маєте ви справу з шахраєм, чи зі справжньою людиною/організацією. Нижче наведені найбільш корисні інструменти, доступні в Інтернеті, які допоможуть вам розпізнати шахраїв: Перевірте домен або посилання В Інтернеті є кілька інструментів, які можуть сканувати веб-сайти, щоб миттєво визначити, чи є на них ознаки шахрайства. Майте на увазі, що ці інструменти не є надійними, але вони надають цінну інформацію, яка допоможе вам сформувати судження про те, чи є веб-сайт легальним або шахрайським. ScamAdviser: ScamAdviser фокусується на виявленні онлайн-шахрайства, будь то інтернет-магазини, які не доставляють або продають підробки, фальшиві інвестиційні та криптовалютні сайти або шахрайство з підпискою. Через своїх партнерів він також перевіряє на наявність фішингу та шкідливого програмного забезпечення. URLscan.io: URLscan призначений для більш технічно підкованих користувачів. Він надає величезну кількість технічної інформації, наприклад, детальну інформацію про домен та IP-адресу. Перевірка інформації про реєстрацію домену Пошук домену за допомогою Whois дозволяє відстежити власника і термін дії доменного імені. Подібно до того, як усі будинки реєструються в органах влади, усі реєстри доменних імен зберігають інформацію про кожне доменне ім'я, придбане через них, а також про те, хто є його власником, і дату, до якої воно було придбане. Пошук вICANN: ICANN - це Інтернет-корпорація з присвоєння імен і номерів. Це некомерційна організація, яка підтримує основну інфраструктуру Інтернету. Інструмент пошуку реєстраційних даних ICANN дає вам можливість шукати поточні реєстраційні дані для доменних імен та ресурсів Інтернет-номерів. Перевірка зображення Служби зворотного пошуку зображень дають змогу перевірити, чи не з'являється одне й те саме зображення на кількох веб-сайтах і чи не було воно відредаговане. Якщо зображення з'являється на кількох різних веб-сайтах, швидше за все, його було викрадено. FaceCheck: Завантажте обличчя особи, яка вас цікавить, і знайдіть її профілі в соціальних мережах, появу в блогах, відео та на новинних сайтах. За допомогою FaceCheck ви можете порівняти фотографію людини з мільйонами облич з фотографій, веб-сайтів про сексуальних злочинців і підозрюваних, які з'являлися в новинах. Пошук зображень Google: У 2011 році в Google Images була додана функція зворотного пошуку зображень, яка дозволяє користувачам завантажувати зображення або посилання на зображення і дізнаватися, де це зображення з'являлося в Інтернеті. Tineye: TinEye - перша пошукова система для пошуку зображень в Інтернеті, яка використовує технологію ідентифікації зображень, а не ключові слова, метадані чи водяні знаки. TinEye дозволяє користувачам шукати не за ключовими словами, а за зображеннями. Яндекс Зображення: Яндекс Зображення - це альтернатива Google Image Search і Tineye, яка часто знаходить результати, які інші пошукові системи для пошуку зображень можуть пропустити. Перевірте бізнес Легальні компанії повинні бути зареєстровані у відповідному регуляторному органі кожної країни, в якій вони працюють. Рекомендується спочатку перевірити бізнес-реєстр вашої країни (див.: Глобальний путівник по країнах-лідерах шахрайства). Нижче наведено деякі національні та міжнародні бізнес-реєстри: Реєстр ASIC: Австралія Реєстркомпаній: Великобританія Crunchbase: Глобальна з фокусом на США/Європу Бізнес-реєстр ЄС: Європа OpenCorporates: Глобальний з фокусом на США/Європу Пошук компаній в SEC: США Перевірка номера телефону Функції ідентифікації абонентів на смартфонах просунулися настільки, що вони відображають не лише номер, але й ім'я та місцезнаходження абонента, який телефонує. Багато операторів сьогодні вже пропонують цю функцію, і ви можете використовувати наведені нижче програми для кращого відсіювання невідомих абонентів. Вони також дозволяють повідомляти про спам і шахрайські дзвінки, щоб попередити інших користувачів. Sync.me: Sync.ME - це "провідна у світі соціальна телефонна книга", яка допомагає мільйонам користувачів по всьому світу ідентифікувати вхідні дзвінки та блокувати небажані спам-дзвінки. Sync.ME точно ідентифікує абонентів за їхнім повним ім'ям та фотографією в будь-якій точці світу. Truecaller: TrueCaller - це програма для смартфонів, яка має функції ідентифікації абонента, блокування дзвінків, флеш-повідомлень, запису дзвінків, чату та голосу за допомогою Інтернету. Для реєстрації в сервісі користувачеві необхідно надати номер мобільного телефону. Додаток доступний для Android та iOS. Whoscall: Whoscall - це популярний телефонний додаток з функцією визначення номера та блокування дзвінків. Окрім дзвінків та текстових повідомлень, ми добре відомі своєю ідентифікацією вхідних дзвінків та SMS, блокуванням шкідливих спам-дзвінків та SMS, а також своєю величезною базою даних, що містить понад 1,6 мільярда номерів. Перевірте текстове повідомлення Шахрайські повідомлення можуть бути досить переконливими, і один необережний клік може призвести до того, що ваші особисті та фінансові дані опиняться в руках шахраїв. Скористайтеся наведеними нижче інструментами, щоб перевірити, чи не є текстове повідомлення шахрайським: Call Defender (Гонконг): Call Defender надає послуги блокування та ідентифікації абонентів у Гонконзі. Окрім бази даних Whoscall, додаток також використовує HKJunkcall, відому базу даних спам-телефонів у Гонконзі, для комплексного запобігання шахрайським та надокучливим дзвінкам. ScamRanger: Користувачі можуть повідомляти про шахрайські текстові повідомлення і перевіряти, чи є отримане повідомлення шахрайським. Scam Ranger захищає людей від фінансових шахрайств в Інтернеті на всіх платформах обміну повідомленнями, використовуючи силу спільноти. Перевірте відео Оскільки технології постійно вдосконалюються, "глибокі підробки" стає все легше створювати і все важче ідентифікувати. Вони були використані в гучних шахрайствах і можуть бути надзвичайно переконливими. Існують інструменти для визначення того, чи є відео підробкою, і користувачі можуть зробити це, просто вставивши відеопосилання або завантаживши відео. Глибоке програмнезабезпечення: Скануйте підозріле відео, щоб з'ясувати, чи не було воно синтетично оброблене. Проєкт має відкритий вихідний код, що дає змогу спільнотам працювати разом, щоб знайти надійне рішення для боротьби з глибокими фейками.

Отже, найгірше сталося - ви розумієте, що розлучилися з грошима занадто швидко, а сайт, яким ви скористалися, виявився шахрайським - що тепер? Перш за все, не впадайте у відчай!!! Якщо ви вважаєте, що вас ошукали, перше, до чого варто звернутися, - це просто попросити повернути гроші. Це перший і найпростіший крок, щоб визначити, чи маєте ви справу зі справжньою компанією, чи з шахраями. На жаль, повернути гроші від шахрая не так просто, як просто попросити. Якщо ви дійсно маєте справу з шахраями, процедура (і шанс) повернення грошей залежить від способу оплати, який ви використовували. PayPal Дебетова картка/кредитна картка Банківський переказ Банківський переказ Google Pay Bitcoin PayPal Якщо ви використовували PayPal, у вас є великі шанси повернути свої гроші, якщо вас ошукали. На їхньому сайті ви можете подати скаргу протягом 180 календарних днів з моменту покупки. Умови, за яких можна подати скаргу: Найпростіша ситуація - ви замовили товар в інтернет-магазині, а він так і не прийшов. У цьому випадку PayPal стверджує наступне: "Якщо ваше замовлення так і не з'явилося і продавець не може надати докази відвантаження або доставки, ви отримаєте повне відшкодування. Це так просто". Шахрай надіслав вам зовсім інший товар. Наприклад, ви замовили PlayStation 4, а замість неї отримали лише контролер Playstation. На сторінці товару було вказано неправдиву інформацію про його стан. Наприклад, товар був заявлений як абсолютно новий, але має явні ознаки використання. У товарі не вистачає деталей або функцій, і про це не було вказано. Наприклад, ви купуєте полицю з усіма гвинтами для збірки, але після прибуття товару їх не виявилося в комплекті. Ви отримали підроблений товар, який продавали як справжній. Кредитна або дебетова картка Якщо ви оплатили покупку в інтернет-магазині кредитною або дебетовою карткою, найкраще зайти в банк, який видав вам картку, і перевірити, чи є у них розділ "спірні транзакції" або згадка про процедуру "повернення коштів". Цей процес може бути досить складним, що чудово демонструє ця інфографіка від Chargebacks911. Але що таке чарджбек? Money Saving Expert стверджує, що чарджбек корисний, коли ви купуєте щось онлайн, а товар/послуга: несправний, не наданий, не доставлений вам, оскільки компанія збанкрутувала. Ваш банк звернеться безпосередньо до банку продавця, щоб повернути суму на ваш рахунок (якщо претензія є обґрунтованою). Період, протягом якого ви повинні подати запит на повернення коштів, становить 120 днів з моменту, коли ви заплатили або помітили проблему. Для тих з вас, хто проживає у Великій Британії, ви можете скористатися статтею 75 Закону про споживчі кредити 1974 року. Якщо ви хочете дізнатися більше, ознайомтеся з повним текстом закону на сайті Money Saving Expert. Що це означає для вас? Цей вид захисту означає, що якщо ви заплатили більше від 100 до 30 000 фунтів стерлінгів, ви можете повернути свої гроші, якщо не отримали замовлений товар або щось було не таким, як мало бути. Різниця між цим і поверненням коштів полягає в тому, що це не є добровільною схемою з боку провайдерів карток. Цей захист закріплений в законі. Ми в Scamadviser вважаємо, що такий захист дуже важливий для споживачів, оскільки він також захищає користувачів від компанії, яка підвела вас, а потім збанкрутувала. Примітка: Будьте обережні і не використовуйте сторонні сервіси, такі як PayPal, при оплаті кредитною карткою. Це може позбавити вас права на пред'явлення претензій відповідно до Розділу 75. Для більш детальної інформації дивіться тут. Банківський переказ Which.co.uk має наступну інформацію про повернення грошей за допомогою банківського переказу: Якщо ви стали жертвою шахрайства, в результаті якого ви перевели гроші в інший банк, вам слід негайно зв'язатися з вашим банком. Після повідомлення вони можуть спробувати повернути кошти. Якщо це не вдасться, ви можете подати скаргу до свого банку або звернутися до місцевого фінансового омбудсмена. Крім того, сайт Which.co.uk зазначає, що звернення до органів влади та наявність номера справи може допомогти в цьому процесі. Банківські перекази Остерігайтеся користуватися послугами грошових переказів. Which.co.uk зазначає, що використання таких сервісів, як MoneyGram, Pay Point або Western Union (улюблених серед шахраїв), може ускладнити повернення ваших грошей. Найкраща порада тут - якщо ви не впевнені в транзакції, не обирайте цей спосіб оплати. Несанкціонований таємний платіж Ви бачите у фінансовому звіті дивну покупку? Можливо, це сума, яка була списана компанією, про яку ви не пам'ятаєте? Ви не самотні, і це може бути несанкціоноване зняття коштів. Якщо це так, зверніться до свого банку якомога швидше. Залежно від того, де ви живете, можуть існувати правила, які захистять вас і, можливо, забезпечать повернення коштів. Google Pay Ви вважаєте, що хтось скористався вашим обліковим записом Google Pay без вашого дозволу? Можливо, ви здійснили дивний платіж, про який не пам'ятаєте. Не хвилюйтеся! У Google є система вирішення спорів, яка допоможе вам. Перейдіть сюди, щоб дізнатися більше про те, що робити, якщо ви хочете оскаржити, повідомити або скасувати платіж. Біткойн (та інші криптовалюти) На жаль, криптовалютні транзакції неможливо відстежити та скасувати, що робить їх повернення дуже складним завданням. У більшості випадків надії на повернення криптовалюти майже немає. Ви можете спробувати зв'язатися з компанією, через яку ви здійснили транзакцію в біткойнах, і подати заявку на повернення коштів. Після цього компанія вирішить, чи може вона видати вам відшкодування відповідно до своїх правил. Остерігайтеся фальшивих "агентів з повернення", які стверджують, що мають досвід і високі показники успішності у поверненні криптовалют. Прочитайте нашу статтю"Чи можна повернути криптовалюту від шахраїв?", щоб дізнатися, чому це може бути шахрайство. Більш детальну інструкцію про те, як звернутися до платіжної системи для повернення коштів, ви знайдете на нашій сторінці " Як повернути гроші після шахрайства". Щоб дізнатися більше про те, як безпечніше здійснювати платежі в Інтернеті, див. статтю Які існують безпечні способи оплати в Інтернеті?